هنر میناکاری در بازارهای سنتی ایران به چشم می خورد. یکی از بهترین حمایت هایی که ما ایرانیان می توانیم انجام دهیم، خرید صنایع مانند ست گلدان میناکاری است. میناکاری می تواند بر روی مس و سفال انجام شود. معمولاً میناکاری های انجام شده بر روی سفال به شهر همدان بر می گردد. اما میناکاری بر روی مس بیشتر محصول اصفهان است. زیبایی این محصولات در رنگ های فیروزه ای آن است. البته که می تواند سایر رنگ های دیگر را نیز در خود داشته باشد. در ست های گلدان از مس استفاده شده است. نحوه درست کردن آن بدین صورت است که، مسگر با قلمزنی بر روی سطح، آن را سفید رنگ می کند. بعد از این که ست گلدان مسی، لعاب کاری شد توسط سایر هنرمندان با ظرافت بالایی، نقش و نگار بر روی آن حک می کنند. آنها می توانند بر اساس سلیقه خود، ست گلدان میناکاری را تزیین کنند. 

هنر میناکاری در بازارهای سنتی ایران به چشم می خورد

هنر میناکاری در بازارهای سنتی ایران به چشم می خورد

کاربرد ست گلدان میناکاری شده

شما می توانید از ست گلدان میناکاری استفاده های زیادی کنید. اگر دوست دارید که فقط از آن به عنوان دکور منزل استفاده کنید، بهتر است آن را در جایی بگذارید که دم دست نباشد. چون معمولاً این ست ها نیاز به مراقبت دارند و با ضربه های کم، دچار شکستگی های عمیقی می شود. البته که شما می توانید به عنوان هدیه نیز، این ست های گلدان را در نظر داشته باشید. 

چون آنها از ارزش زیادی برخوردار هستند؛ همچنین زیبایی آنها مورد علاقه بسیاری از افراد است. از دیگر کاربردهای ست گلدان میناکاری استفاده از گل های رنگارنگ است و می توانید روزانه در آن گل بگذارید و فضای خانه یا حتی محیط کار خود را با نشاط کنید. یکی از زیبایی های محصولات هنری این است که هنگام ساخت آنها درون کوره های بسیار داغ با دمای بالای 700 و 800 می گذارند.

 این کار باعث می شود تا براق دیده شوند و به نظر شما بیاید که انگار تازه آن را خریداری کرده اید. همچنین رنگ ثابت و با دوام آن از دیگر مزیت هایی است که بهتر است حتماً یک ست زیبای میناکاری را داشته باشید. 

ست‌ها از ارزش زیادی برخوردار هستند

ست‌ها از ارزش زیادی برخوردار هستند

جذابیت ست های گلدان میناکاری شده برای هدیه دادن

شما می توانید ست گلدان میناکاری را به عنوان هدیه به خانواده یا دوستانتان بدهید. اما چرا این ست ها جذابیت زیادی دارند و بهترین گزینه برای هدیه دادن هستند؟ جذابیت ظاهری آنها اولین دلیلی است که انتخاب خوبی برای هدیه دادن می شوند. همچنین ارزشمند بودن و داشتن سابقه تاریخی - هنری  محصولات میناکاری شده، از دیگر دلایل است. زمانی که این ست های گلدان را با یک بسته بندی جذاب تهیه کنید، نشان دهنده خوش سلیقه بودن شما هم می شوند. 

جذابیت ست های گلدان میناکاری برای هدیه دادن

جذابیت ست های گلدان میناکاری برای هدیه دادن

مراحل تولید ست گلدان میناکاری

ست های گلدان را با فلز مس می سازند. به همین دلیل ابتدا بر روی این ورق ها، قالب گلدان را به وجود می آورند. سپس بر روی سطح گلدان، توسط هنرمند قلمزنی اتفاق می افتد و سطح آن را کاملاً سفید می کند. سپس لعاب کاری شروع می شود. همچنین با تقسیم بندی نوع نقشی که قرار است بر روی آن بکشند را مشخص می کنند. این تقسیمات معمولاً طرح های مارپیچ، پرگاری یا لوزی شکل هستند. بعد از این که نقش ها کشیده شدند، نوبت به دوغاب زدن می رسد تا تمامی چربی های اضافه سطوح را از بین ببرند. بعد از پاک شدن سطح ست گلدان میناکاری آن را درون کوره با دمای معین می اندازند تا به خوبی پخته شود. 

این مرحله ذکر شده باعث می شود تا رنگ ها به خوبی ثبات پیدا کنند تا دوام و ماندگاری بالایی داشته باشند. در حال حاضر گلدان آماده نقاشی شدن است. چون در برابر هوازدگی مقاوم شده، در انتها هنرمند می تواند با میناکاری طرح های زیبایی را بر روی ست گلدان بکشد. این نقوش می تواند به شکل  یک گل و مرغ، ختایی، اسلیمی، صورت سازی  یا سوزن کاری انجام شود.  سپس با سمباده کشی نقص ها را از بین ببرد. 

قیمت گلدان های میناکاری

قیمت ست گلدان میناکاری بستگی زیادی به اندازه آنها دارد. همچنین هزینه میناکاری هایی که بر روی سفال یا فلز شده باشد، با یکدیگر متفاوت است. از طرفی دیگر کیفیتی که در آنها بکار می رود در قیمت بسیار تاثیرگذار است.


محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:

ما رادراینستاگرام دنبال کنید.