به ماده ای که برای پوشش دهی سطح بدنه های سرامیکی، فلزی و محکم سازی اشیا ساخته شده به کار می رود و این مواد به شکل شیشه ای می باشند. درباره لعاب مینا کاری تعاریف و گفته های زیادی وجود دارد که رایج ترین آن همان ماده شیشه ای مانند است. از لعاب برای ایجاد ویژگی های مختلف همانند ایجاد سطح زیبا و نفوذ ناپذیر در ظروف در برابر مکان های مرطوب و خیس و جلوگیری از رطوبت خوردگی در سطح آن ها به وجود آمده و مورد استفاده قرار می گیرد.

ساعت لعاب کاری شده

انواع لعاب میناکاری

در مینا کاری برای محکم شدن و تمیز تر شدن نمای کار از لعاب میناکاری استفاده می کنند که برخی از انواع آن عبارت اند از:

1. فرو بردن یا غرق کرد ظروف در دوغ آب لعاب

2. لعاب کاری کردن(پاشیدن دوغ لعاب) توسط پیستوله

3. ریختن لعاب توسط افراد کار بلد بر روی بدنه اجسام

4. پراندن لعاب بر روی اجسام توسط نیروی گریز از وسط ظروف 

ظروف لعاب کاری شده

لعاب مینا کاری در کجا به کار می رود؟

از لعاب میناکاری می توان بر روی اجسام و ظروف که از جنس فلز، سرامیک، شیشه، سنگ یا هر مواد و ماده دیگر که در برابر دمای ذوب از خود مقاومت نشان می دهند استفاده کرد.

ظروفی که در آن ها از لعاب استفاده شده است به نام ظروف لعابی شناخته می شوند که یک لایه نازک لعاب که بیش تر مواد تشکیل دهنده آن از شیشه است کشیده شده و این کار باعث درخشندگی و زیبایی سطح کار می گردد.

بر روی شیشه نیز همین اعمال انجام می شود و به عنوان شیشه لعابی از آن ها یاد می شود در سفال ها نیز برای تزیین و زیبا کردن اجسام از لعاب استفاده می گردد که در اصطلاح به آن مینا های بیش لعاب گفته می شود که همان لعاب میناکاری است.

ظروف و وسیله های ساخته شده را مینا کاری می نامند و افرادی که در ساخت آن ها از حرفه بالایی برخوردار هستند را نیز مینا کار خطاب می کنند.

مینا کاری

مینا کاری را شغل بسیار قدیمی می دانند زیرا فناوری قدیمی با قدمت طولانی در تاریخ ثبت شده است. از مینا کاری در گذشته برای ساخت جواهرات استفاده می کردند که با گذشت زمان توانستند ظروف را نیز به زیبایی مینا کاری نمایند.

از قرن هجدهم از لعاب میناکاری برای ایجاد جلوه بهتر و کار تمیز تر بر روی موارد مصرفی فلزی مثل سینک های فولادی، ظروف پخت و پز، گلدان ها، ظروف غذا و... استفاده کردند.

فواید لعاب مینا کاری چیست؟

لعاب که لایه بسیار نازکی از شیشه شفاف ساخته شده است بر روی فرآورده های فلزی سفالی یا سرامیکی ریخته می شود. لعاب ریخته شده بر روی فلز یا سرامیک و سفال باعث ایجاد زیبایی می کند.

لعاب میناکاری یک لایه با ضخامت بسیار نازک است که قبل از پخت اشیا بر روی سطح آن ریخته می شود تا موجب شفاف شدن اجسام گردد.

انجام لعاب کاری باعث می شود تا سطح کار صیقلی و رنگین تر شود و در مقابل برخی عوامل شیمیایی از استحکام بالایی بر خوردار باشند. با انجام این کار اجسام را در برابر نفوذ مایعات و گاز ها مستحکم تر می کنند.

تندیس مقاوم شده از جنس لعاب

قیمت محصولات مینا کاری شده

قیمت محصولات مینا کاری را بر اساس کار هایی که بر روی انجام شده است متفاوت می باشد.  اما قیمت ظروف و اجسام مینا کاریی که بر روی آن ها از لعاب میناکاری برای شفاف تر شدن و مقاوم تر شدن استفاده کرده اند از قیمت متفاوت تری بر خوردار است.

امروزه در مراسمات بزرگ و همایش ها برای این که بتوانند از تولید داخلی حمایت کنند از تندیس ها و سازه های داخلی به عنوان هدایا استفاده می نمایند. برای ساخت این تندیس ها که بسیار از اهمیت بالا تری برخوردار هستند سعی می کنند از نقوش زیبا تر و با ظرافت تر استفاده کنن  و برای براق تر و جذاب تر شدن این هدایا از لعاب میناکاری نیز به کار می برند تا با این کار موجب شوند بیننده جذب زیبایی و هنر دست ایرانیان گردند.مقالات مرتبط:

سرویس قندان و سینی میناکاری، گزینه مناسب برای پذیرایی

طرح تندیس میناکاری

محصولات مرتبط:

تندیس مشبک جا قلمی میناکاری

سینی مسی میناکاری پرداز


مارادراینستاگرام دنبال کنید.