از آن جایی که صنایع دستی بازتابی از فرهنگ و تمدن مردم یک کشور است پس از بهترین ابزار ها برای تعامل جوامع مختلف با یکدیگر نیز می باشد. همین دلایل است که باعث شده تا این صنعت بتواند اطلاعات بسیار مهمی را درباره پیشینه هر کشوری به علاقه مندان در این زمینه ارائه دهد. این صنعت توانسته در کشور ایران سهم قابل توجهی را از صادرات به خود اختصاص دهد. فرش ایرانی، میناکاری، رودوزی های سنتی، مشبک کاری، ملیله کاری، سفالگری، خراطی، بوریا بافی و... از جمله محبوب ترین صنایع برای بالا بردن سطح سرمایه های فرهنگی و فرصت های اقتصادی در ایران می باشند. دلیل آن که ایران در این زمینه بسیار موفق دیده می شود داشتن دیرینه پربار و تمدنی اصیل در مقایسه با دیگر کشور های جهان است. از آن جایی که آثار برجسته از باور ها و فرهنگ های قومی و ملی تشکیل شده است پس یکی از بهترین راه ها برای شناخت اقوام مختلف ایرانی به شمار می رود. شایسته هر ایرانی می باشد که برای شناخت بیشتر درباره گذشته نیاکان خود در رابطه با این آثار مطالعاتی داشته باشد.

زیباترین آثار هنری ایرانی

جذاب ترین صنایع دستی ایران

آثاری که توانسته توجه مردم را در سراسر دنیا و در سطح بین الملل جلب نماید از جمله فرش های دستباف و گلیم های نمادین، ظروف مسی و شیشه ای، معرق کاری کاشی، میناکاری و چوب های طراحی شده با استفاده از طراحی معرق هستند. این آثار تاریخی و فرهنگی جزو کهنه ترین هنر های دستی در تاریخ ایران محسوب می گردند. آبراهام پوپ یکی از برجسته ‌ترین تاریخ نویسان آمریکایی است که با مطالعه و تحقیق در رابطه با آثار هنری ایرانی این گونه نوشته است: که هر کدام از صنایع دستی ایران به نوعی پیام آور سلیقه و روش زندگی گذشتگان این سرزمین است که توانسته به راحتی هویت، تمدن و هنر ایرانیان را به رخ مردم جوامع دیگر بکشاند. در واقع به هر گوشه از این کشور که نگاه کنید مردمی را می بینید که طبق تاریخ و فرهنگی که از نسل های پیشین خود به ارث برده اند به زندگی ادامه می دهند. 

انواع صنایع هنری و دستی

صنایع دستی چه ویژگی هایی دارند؟

  • باید بتوان این آثار را در مناطق مختلف شهری، روستایی و عشایری توسعه داد.
  • آثاری را می توان در زمره این محصولات قرار داد که بتوانیم به راحتی مراکز تولید آن ها را ایجاد کنیم.
  • برای تولید و توسعه آن ها با توجه به نقش فرهنگی و هویتی که برای یک ملت دارند نباید به یک سرمایه گذاری کلان نیاز داشته باشیم.
  • تولید کردن آثار هنری باید کاملاً از مواد اولیه داخلی اتفاق بیفتد.
  • دارای میزان بالایی از ارزش افزوده باشند.
  • این آثار در واقع انتشار دهنده پیشینه یک جامعه هستند پس حتماً باید دارای بار فرهنگی غنی باشند. 

انواع صنایع هنری و دستی

صنایع نساجی

از متنوع ترین و قدیمی ترین صنایع در ایران نساجی است. افراد برای حضور در جامعه در گذشته و امروز نیاز به پوشش مناسب دارند که همین امر سبب شد تا هنر نساجی ایجاد شود و روز به روز به شاخه های مختلف تقسیم گردد. 

رودوزی

ما انسان ها به تزیین کردن لباس و لوازم مختلفی مانند رومیزی، روانداز و... علاقه داریم. این کار را می توان با ابزارهای متنوعی انجام داد به این هنر رودوزی گفته می شود که در شهر های مختلف از گذشته تا به الان رواج داشته است. قلاب دوزی، ملیله دوزی، پتیه دوزی و سوزن دوزی از جمله هنر هایی می باشد که به این منظور از آن استفاده می کنند. 

پرطرفدارترین صنایع هنری ایرانی

صنایع دستی میناکاری

قطعاً تا الان خود با دیدن ظروف تزیینی میناکاری متوجه زیبایی منحصر به فرد آن شده اید. این ظروف به وسیله با تجربه ترین اساتید ساخته می گردند که به دلیل زحمت و زمان بسیار زیادی که برای تولید آنها صرف می شود در زمره گران ترین آثار هنری به شمار می روند. از ۵۰۰۰ سال پیش تا به اکنون ظروف میناکاری تولید شده و مورد استفاده افراد قرار گرفته است. این آثار زیبا با تلفیق کردن رنگ های مات با فلز و کاشی ساخته می شوند.

تحقیق درباره صنایع دستی ایران

ظروف سنگی

نخستین هنر دستی که در سراسر جهان و در کشور های مختلف به وجود آمده است و آثار آن هم اکنون نیز مورد توجه مردم قرار گرفته ظروف سنگی می باشد. البته که این ظروف با گذشت زمان و کشف سنگ های زینتی مورد تغییرات زیادی قرار گرفته که این تغییرات باعث هر چه زیباتر شدن این آثار شده است.


محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:

 

مارادراینستاگرام دنبال کنید.