وقتی می گوییم صنایع دستی منظورمان شغلی باستانی است. ایران صنایع دستی مختلفی دارد و به جرات می توان گفت که صنایع دستی ایران یکی از بهترین صنایع دستی جهان به شمار می رود. شما اگر به کشور های خارجی سفر کرده باشید، مطمئنا آثار دستی ایران را می توانید در آنجا مشاهده کنید. سرمه یکی از قدیمی ترین صنایع دستی است که وقتی به وجود آمد، مورد استقبال اکثر مردم دنیا قرار گرفت و تاکنون محبوبیت بسیار زیادی دارد.

دست ساز های ایرانی چگونه دست سازی هستند؟

ایران یکی از قدیمی ترین کشور های باستانی است که متنوع ترین صنایع دستی را دارا می باشد؛ یکی از بارزترین ویژگی های صنایع دستی ایران این است که هیچ یک از این صنایع دستی به دیگری شباهت ندارد و هر کدام در شهرهای مختلف بوجود آمده اند و دارای ظرافت خاصی هستند. به طور کلی صنایع دستی نشان دهنده میراث فرهنگی و مذهبی کشور ایران است.

  • فرش ایرانی

مهارت قالی بافی در استان فارس در سال ۲۰۱۰ به ثبت رسید و به طور کل قدمت فرش ایرانی به ۵۰۰ سالپیش بر می گردد. نقش و نگار هایی که روی این فرش ها وجود دارند نشان دهنده باغ های ایرانی است و رنگ هایی که در این قالی ها بکار می رود، از گیاهان و حشرات بر گرفته شده است. رایج ترین موادی که در قالی بافی بکار می روند پشم، پنبه و ابریشم است. صنایع دستی ایران به بخش های مختلفی تقسیم بندی می شوند که هر کدام فروش زیادی در خاورمیانه دارند.

قیمت فرش ایرانی دستبافت

  • مینا کاری

مینا کاری یکی از بهترین و قدیمی ترین هنرها است که برای تزئین روی فلز و کاشی بسیار استفاده می شود. هر نقشی که روی فلز و کاشی بکار می رود بستگی به سلیقه هنرمند طرح های سنتی دارد که هر کدام از این طرح ها، ویژگی های جذاب خود را دارند. هنر مینا کاری بیشتر روی مس و نقره انجام می شود. هنر مینا کاری یکی از صنایع دستی ایران است که محبوبیت زیادی در بین افراد در سراسر دنیا دارد.

  • مینیاتور

اکثر نقاشی های مینیاتوری به شکل مذهبی هستند که نشان دهنده فرهنگ اسلام می باشند و در موزه های بین المللی وجود دارند و بازدید کنندگان متوجه می شوند که این هنر متعلق به ایران است. مینیاتور پس از فرو پاشی دوره ساسانیان در ایران به وجود آمد و اولین نقاشی مینیاتوری در قرن چهاردهم کشیده شد. می توان گفت یکی از صنایع دستی ایران که بسیار پر رونق است، هنر مینیاتوری است.

نمونه تصویر مینیاتوری

  • خاتم کاری

این هنر روی چوب کشیده می شود و وسایل مورد نیاز برای کشیدن آن شامل چوب، آب نویس، چوب درخت مرکبات و استخوان های شتر است. قدمت هنر خاتم کاری به دوره صفویه بر می گردد؛ اما شواهدی برای تایید اینکه پیدایش این هنر در آن دوره بوده است وجود ندارد.

 به طور کلی هنر خاتم کاری در ایران شکل گرفته است؛ اما شما می توانید نمونه هایی از خاتم کاری را در لبنان و سوریه هم مشاهده نمایید. خاتم کاری یکی دیگر از صنایع دستی ایران است که محبوبیت زیادی بین مردم دنیا دارد.

آموزش خاتم کاری

  • قلم زنی یا حکاکی

قلم زنی بر روی فلزاتی مانند مس، برنج، نقره و طلا صورت می گیرد که این هنر نیز از دوره صفویه آغاز شده است و می توان گفت که شهر اصفهان یکی از شهرهایی است که در آن، این هنر بسیار به چشم می خورد. 

سخن پایانی

صنایع دستی هر کشور نشان دهنده فرهنگ و تمدن آن کشور است که این گونه صنایع مورد توجه همه مردم قرار گرفته است. هنر های دستی در کشور های مختلف معروفیت زیادی ندارند؛ اما صنایع دستی ایران یکی از بهترین صنایع دستی جذاب جهان شناخته شده است و هنرمندان کشور ما از طریق این صنایع دستی  زیبا، درآمد زیادی کسب می کنند.

یکی از ویژگی های بارزی که هنر های دستی ایران دارد این است که هیچ کدام شبیه به هم نیستند. هنر های دستی ایران انواع متنوعی دارند که می توان به قالی بافی، مینا کاری، قلم زنی، خاتم کاری و ... اشاره نمود که هر یک از این صنایع جذاب و دیدنی تاریخچه ای طولانی دارند و هر کدام در یک شهر شکل گرفته اند. صنایع دستی ایران یکی از صنایعی است که نه تنها همه مردم خاورمیانه، بلکه کل دنیا خواستار آن هستند.

راهنمای خرید صنایع دستی اصل


محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:

 

مارادراینستاگرام دنبال کنید.