جایگاه بازار صنایع دستی اصفهان

از کهن ترین روزهای تاریخ تا امروز، از آپادانا و اسپهان و جی و گابیان تا اصفهان نصف جهان، این زمین پوشیده از هنر و آسمان کاشی کاری شده فیروزه ای، این شهر تاریخی جایگاه خاصی در نگاه هنرمندان داشته است. هنر اصفهان، نگارگر دیوارها و سقف ها بوده و هست. سفره های ایرانی نشانی از هنر اصفهان را همراه دارند. شهر گنبدهای فیروزه ای با بیش از شش هزار اثر تاریخی زبانزد هنرمندان و هنردوستان بوده و هست.بازار صنایع دستی اصفهان که از قید مرزها رها شده، در هر گوشه ای از جهان طرفدارانی یافته است که نسبتی با این خاک و آب ندارند. 

البته که هنر و زیبایی نیازی به زبان و مرز ندارد. خارج از همه محدودیت ها، بال می گشاید و بر چشمان زیباپسندان می نشیند. نام اصفهان پیوندی قدیمی دارد با تاریخ و هنر و معماری. این پیوند هنوز باقی است و جهان شاهد هنرنمایی زنان و مردان زیادی در این خطه است. بازار صنایع دستی اصفهان در جایگاه یکی از بزرگ ترین و مهم ترین مراکز صنایع دستی در ایران و جهان، مرکز توجه گردشگران و توریست ها از دورترین نقاط عالم است. صنایع دستی نه فقط یک هنر، بلکه یک صنعت و یک فرهنگ است. صنعتی که با خلاقیت و فرهنگ یک ملت عجین شده است. فرهنگی که زندگی ما را به گذشته اجدادمان پیوند می زند.

میناکاری یکی از زیباترین صنایع دستی اصفهان

هنرهای فراوان بازار صنایع دستی اصفهان

صنایع دستی اصفهان آنقدر وسیع و متنوع است، که باب سلیقه هر فردی، هنری یافت می شود. قلمدان سازی که عمری دیرینه دارد و بی راه نیست اگر بگوییم در خانه بیشتر ایرانی های دور از ایران، یک قلمدان خاتم کاری کوچک از اصفهان نفس می کشد و خاطرات ایران را زنده می کند. سفره های پر نقش قلمکاری که در جشن های ایرانیان از نوروز گرفته تا یلدا، همراه با چیدمان ظروف زیبای میناکاری، قلمکاری و فیروزه کوبی خاطره می سازد. نقش زدن بر سفره هایی که امروز به نام چیت سازی می شناسیم و قدیم تر که استاد قلمکار با دستانش آن را قلمکاری می کرد.

بازار صنایع دستی اصفهان نه فقط با رنگ که با صدا هم پر شده است. اگر در راسته مسگران میدان نقش جهان قدم زده باشی، محال است که صدای کوبنده چکش هایی که پشت سر هم بر تنه ظرفی مسی فرو می آیند را فراموش نکنی. یا استاد مسگری که خم شده بر روی ظرفی و با دقت و ظرافتی بی نظیر، پی در پی بر آن ضربه می زند و همینطور صدای چکش استاد قلم زنی که با یک قلم و ضربه های ممتد چکش بر روی تکه فلزی بی جان، نقش و نگاری فریبنده بر آن می زند و روح و جان به فلز بی جان می بخشد.

قلمدان خاتم کاری یکی از زیبایی های بازار صنایع دستی اصفهان

صنایع دستی اصفهان در ابنیه تاریخی

آثار تاریخی که نه تنها معماری اصفهان را نمایش می دهد، بلکه ذوق و هنر استادکار را روی دیوارها و سقف های بناهای تاریخی جلوه گر می کند. دیوارهایی که مزین شده اند به گچ بری و کاشی کاری هنر دست استاد که سوژه عکس های بسیاری برای گردشگران است. است. پنجره ها و درهایی که گره چینی زیبای اصفهانی، تصویری موزون و هماهنگ با رنگ هایی از بهشت بازار صنایع دستی اصفهان را انعکاس می دهد.

وقتی که نور از میان شیشه های رنگی این پنجره ها می تابد، رقص نور و رنگ چشم را چنان می نوازد که ندیدن آن غیرممکن است. قالی های پر نقش و نگار و زری بافی ها و مخمل بافی ها، نقش های رنگارنگ را به خانه ایرانیان می آورد و هر نقششان راوی یک داستان و حکایت از گذشته اجدادمان است. تابلوهای مینیاتور که نگارگر طبیعت و عشق است و برگرفته از رسوم و پر از نقش هایی که اگر شنونده باشی برای تو حکایت خواهند کرد. روایتی از دردها و رنج های مردمان تا شکوه و بزرگی فرهنگ این زاد و بوم.

استاد قلمکار در حال چکش زدن بر روی سینی

خرید آثار میناکاری اصفهان

بازار صنایع دستی اصفهان عمری دارد به بلندای عمر اصفهان و چه خوب که امروز می توانیم از دورترین فاصله ها هم شاهد بیشمار آثار خلق شده هنرمندان اصفهانی باشیم. ظروف میناکاری شده یادآور آبی آسمان است که با ترکیب آتش و مس و رنگ آمیزی زیر دستان با ذوق استاد میناکار، تاریخ و هنر را به خانه شما می آورد. میناکاری که عمری پنج هزار ساله دارد، نسل به نسل از هنرمندی به هنرمندی دیگر و از صنعتگری به صنعتگری دیگر منتقل شده تا امروز که به ما رسیده است. ما نیز سعی می کنیم تا قسمتی از بازار صنایع دستی اصفهان را به شما نشان دهیم و برای آشنایی بیشتر با هنر میناکاری، گامی کوچک برداریم و هنر اصیل میناکاری را به هنردوستان عرضه کنیم. خرسندیم که از طریق سایت میناکاری می توانیم نقشی در توسعه هنر ایرانی داشته باشیم و هنر نسل جوان میناکاری اصفهان را به شما نمایش دهیم و عرضه کنیم.


محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:

 

مارادراینستاگرام دنبال کنید.