هنر میناکاری یکی از هنرهایی است که سابقه ی بسیار طولانی دارد و اصفهان به عنوان مهد میناکاری شناخته می شود.این هنر ظریف توسط هنرمندانی بی نظیر در اصفهان بر روی مس با حرکات دست بسیار حرفه ای و رنگ آمیزی و نقاشی بی بدیل انجام می شود و به مس، این فلز بی جان روح می بخشد. این هنر بسیار با ارزش است و تعیین کردن قیمت میناکاری اصفهان، کاری بسیار سخت است. این هنر در داخل و خارج کشور بسیار طرف دار دارد و به شدت مورد توجه توریست هایی است که به این شهر سفر می کند.

ظروف میناکاری یکی از هدایای نفیس اصفهان

میناکاری و تاریخچه ی این هنر

هنر میناکاری بر روی ظروف مسی جز هنر های بسیار پر طرف دار است و هر ساله تعداد زیادی از این ظروف توسط هنرمندان اصفهانی تولید می شود. کلمه ی مینا به معنای یک لعاب شفاف و شیشه ای است که بر روی ظرف، کاشی یا سفال با ایجاد طرح و نقش استفاده می شود. قیمت میناکاری اصفهان با توجه به این نقوش و ظرافت طرح روی ظرف تعیین می شود. به طور کلی می توان گفت این هنر ترکیب رنگ، مس، سفال و آتش است که جلوه ی بسیار زیبایی به ظروف مسی و سفالی می دهد.

خلق یک اثر هنری بسیار ماندگار با دستانی توانمند


انواع مختلف ظروف میناکاری

ظروف میناکاری شامل انواع مختلفی می شود که این هنر شامل میناکاری روی سفال، هنر میناکاری بر روی فلز، که این فلز می تواند مس و انواع دیگر فلزات و هم چنین میناکاری روی چوب است. هر کدام از این نوع از ظروف میناکاری طرف داران خود را دارد و قیمت میناکاری اصفهان در انواع مختلف متفاوت است. در ظاهر ظروف میناکاری نیز با یک دیگر تفاوت هایی نیز دارد و از جمله تفاوت های این ظروف در استحکام این ظروف است. ظروف میناکاری فلزی استحکام و دوام بالاتری نسبت به ظروف سفالی و چوبی دارد.

مراحل ساخت یک ظرف میناکاری

برای تولید و خلق یک اثر هنری مانند میناکاری و تعیین قیمت میناکاری اصفهان مراحل مختلفی باید انجام شود. این فرآیند شامل، آماده کردن ظروف برای شروع کار که قبل انجام طراحی بر روی ظروف باید ظروف را لعاب داد و بعد از آن ظرف ها را در کوره و دمای مشخص حرارت داد. مرحله ی بعدی انتقال طرح مورد نظر بر روی ظروف مس است و سپس رنگ آمیزی طرح ها و نقش های این ظروف است. در مرحله بعد ظروف در دمایی حدود 600 درجه در معرض حرارت قرار می گیرد و در مدت زمان مشخص این کار انجام می شود. انجام دقیق هر یک از این کارها بر تعیین قیمت میناکاری اصفهان اثر می گذارد. 

انتخاب فلز برای ظروف میناکاری

میناکاری بر روی ظروفی از فلز انجام می شود که معمولاً جنس آن از مس است. انتخاب مس به دلیل دوام و محکم بودن این فلز است، مس قابلیت ورقه شدن را دارد و هم چنین این فلز چکش خوار است و از جمله مزایای دیگر این فلز رنگ پذیر بودن آن است، که مس را یک فلز مناسب برای خلق یک اثر هنری می کند.

انواع ظروف میناکاری اصفهان از پر طرف دارترین ظروف تزیینی در جهان


نوع لعاب ظروف میناکاری

برای دوام طرح روی ظروف میناکاری از لعاب استفاده می شود. قیمت میناکاری اصفهان بر اساس نوع و کیفیت لعاب نیز استفاده می شود. لعاب هایی که برای ظروف میناکاری استفاده می شود دو نوع است. یک نوع لعاب که برای ظروف میناکاری استفاده می شود لعاب متالیک صنعتی است که دو نوع مات و شفاف دارد و لعاب دیگر، لعاب مینای هنری است که این لعاب شامل دو نوع مات و شفاف است و بر قیمت میناکاری اصفهان تاثیر می گذارد. لعاب متالیک صنعتی یکی از لعاب هایی است که بیشتر برای کارهایی به کار می رود که ممکن است بیشتر شسته شوند. از این نوع لعاب بروی فلزاتی چون آهن و چدن استفاده می شود. لعاب هنری یک نوع  لعاب است که باید برای استفاده از این نوع لعاب ویژگی های زیادی را در نظر گرفت. با توجه به خواص این لعاب فلز مس بهترین فلز برای لعاب کاری با لعاب مینای هنری است.


محصولات مرتبط:

مقالات مرتبط:

 

مارادراینستاگرام دنبال کنید.